Finansowanie

Projekt „Tarnów – Nowe Spojrzenie” jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i budżetu państwa, w ramach Programu Rozwój Lokalny oraz Gminy Miasta Tarnowa.

Serwis powstał w ramach działań Tarnowskiego Centrum Dialogu. Powstał jako hub wiedzy dotyczącej społeczeństwa obywatelskiego – współzarządzania miastem, dialogu społecznego i miejskiej aktywności. Udostępnia informacje o aktualnej pracy zespołów konsultacyjnych i o procesach partycypacyjnych. Gromadzi wiedzę z zakresu budowania komunikacji bez przemocy, kultury dialogu, inicjatyw miejskich. Sieciuje współpracę.

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Fundusze Norweskie i EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. W ramach Funduszy Norweskich i EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów
funduszy w latach 1994–2014.

Fundusze Norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze Norweskie na lata 2014-2021 wynosiły 1,25 miliarda euro. Priorytety na ten okres to:

  1. innowacje, badania naukowe, edukacja, konkurencyjność i godna praca;
  2. integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
  3. środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
  4. kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
  5. sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.

 

Tarnów – Nowe Spojrzenie

Gmina Miasta Tarnowa, realizując projekt „Tarnów – Nowe Spojrzenie”, chce budować miasto rozwijające swoje atuty, a także przygotowywać do działania mieszkańców świadomych jego potencjału i możliwości. Współtworzenie i współpraca są drogą do tworzenia miasta dobrego do mieszkania. Efekty naszej pracy wpływają na Tarnów jako miejsce atrakcyjne i wygodne do życia, z wewnątrzmiejską dyskusją i dbałością o tradycję oraz przyszłość, z zaangażowaniem mieszkańców, z bezpieczną przestrzenią i dobrym rynkiem pracy.

Projekt „Tarnów – Nowe Spojrzenie” jest realizowany w ramach programu Rozwój Lokalny na lata 2014-2021.

Dofinansowanie: 15 328 498,86 PLN (3 371 346,00 EUR) – w tym w 85% stanowią środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz 15% to środki budżetu państwa.

Cel nadrzędny projektu:

Otwarcie miasta na lokalne impulsy rozwojowe.

Główne kierunki działań:

  • wzmacnianie wewnątrzmiejskiego dialogu
  • zwiększanie różnorodności oferty edukacji wyższej oraz nowoczesnych form przekazu wiedzy
  • zwiększanie stopnia przedsiębiorczości mieszkańców Tarnowa, szczególnie osób młodych
  • wytworzenie silnego „poczucia lokalności” przy wyborach konsumenckich mieszkańców
  • podnoszenie atrakcyjności przestrzeni publicznej
  • większe zróżnicowanie oferty miejskiej w zakresie czasu wolnego

Projekt „Tarnów – Nowe Spojrzenie” przewiduje działania związane z szeroko rozumianym rozwojem miasta, jak również z rozwojem kompetencji instytucjonalnych samorządu. Obejmuje 55 przedsięwzięć (w tym 16 realizowanych przez partnerów).

Projekt „Tarnów – Nowe Spojrzenie” realizowany jest przez Gminę Miasta Tarnowa wraz z partnerami:

  • Akademia Tarnowska
  • Fundacja „Auxilium”
  • Fundacja „Edumocni”,
  • Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie
  • Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie
  • Polskie Forum Klimatyczne
  • Stowarzyszenie „Made in Tarnów”
  • Stowarzyszenie Restauracji w Tarnowie
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Cookies.